Men's Main Draw Results

No.DateTimeCourtTeam ATeam BResultDur.

Gold Medal Match

72 Aug 23 15:05 C USA Lucena-Dalhausser [24] Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] 1-2 (16-21, 22-20, 13-15) 1:15

Bronze Medal Match

71 Aug 23 13:35 C Spain Herrera-Gavira [10] Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] 2-1 (9-21, 21-17, 15-12) 1:04

Semifinals

70 Aug 22 12:05 C Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] 2-0 (21-18, 21-17) 0:39
69 Aug 22 15:15 C Spain Herrera-Gavira [10] USA Lucena-Dalhausser [24] 1-2 (21-13, 19-21, 13-15) 1:02

Round 3

68 Aug 21 17:00 2 Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] Russia Semenov-Krasilnikov [17] 2-0 (21-17, 21-17) 0:37
67 Aug 21 17:00 1 Germany Böckermann-Flüggen [28] Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] 0-2 (17-21, 13-21) 0:42
66 Aug 21 17:00 C USA Lucena-Dalhausser [24] USA Mayer-Doherty [26] 2-0 (21-15, 21-12) 0:32
65 Aug 21 17:00 3 Spain Herrera-Gavira [10] Austria Doppler-Horst [8] 2-1 (26-24, 17-21, 15-7) 0:54

Round 2

64 Aug 21 13:00 3 Russia Semenov-Krasilnikov [17] Netherlands Nummerdor-Varenhorst [3] 2-1 (24-22, 17-21, 15-12) 0:58
63 Aug 21 13:00 2 Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] Poland Fijalek-Prudel [13] 2-0 (24-22, 21-15) 0:42
62 Aug 21 13:00 1 Brazil Emanuel-Ricardo [7] Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] 1-2 (16-21, 21-16, 12-15) 0:58
61 Aug 21 13:00 C Brazil Evandro-Pedro Solberg [4] Germany Böckermann-Flüggen [28] 1-2 (21-19, 19-21, 13-15) 0:56
60 Aug 21 14:00 2 Italy Nicolai-Lupo [14] USA Mayer-Doherty [26] 1-2 (21-16, 16-21, 12-15) 0:43
59 Aug 21 14:00 C Latvia Samoilovs-Smedins J. [6] USA Lucena-Dalhausser [24] 1-2 (21-17, 11-21, 12-15) 0:54
58 Aug 21 14:00 3 Austria Doppler-Horst [8] Canada Binstock-Schachter [16] 2-0 (21-18, 22-20) 0:43
57 Aug 21 14:00 1 USA Hyden-Bourne [18] Spain Herrera-Gavira [10] 1-2 (14-21, 21-13, 13-15) 0:50

Round 1

56 Aug 21 09:00 3 Netherlands Nummerdor-Varenhorst [3] Chile Grimalt E-Grimalt M [15] 2-0 (21-18, 21-18) 0:40
55 Aug 21 09:00 2 Poland Fijalek-Prudel [13] Germany Fuchs-Windscheif [25] 2-0 (21-18, 22-20) 0:47
54 Aug 21 09:00 1 Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [32] 2-1 (21-16, 18-21, 16-14) 0:57
53 Aug 21 09:00 C Germany Böckermann-Flüggen [28] USA Rosenthal-Brunner [19] 2-1 (15-21, 21-15, 15-12) 0:45
52 Aug 21 10:00 1 Germany Erdmann-Matysik [11] USA Mayer-Doherty [26] 0-2 (23-25, 13-21) 0:39
51 Aug 21 10:00 C USA Lucena-Dalhausser [24] Poland Kadziola-Szalankiewicz [20] 2-0 (21-16, 21-18) 0:36
50 Aug 21 10:00 2 Canada Binstock-Schachter [16] Mexico Virgen-Ontiveros [21] 2-1 (28-30, 21-17, 15-11) 1:07
49 Aug 21 10:00 3 Spain Herrera-Gavira [10] Turkey Gögtepe V.-Giginoglu [22] 2-0 (21-9, 21-16) 0:32

Pool H

48 Aug 20 17:40 C USA Lucena-Dalhausser [24] Germany Fuchs-Windscheif [25] 2-0 (21-14, 21-11) 0:37
47 Aug 20 17:40 1 Austria Doppler-Horst [8] Canada Schalk-Saxton [9] injury team A
32 Aug 20 11:00 3 Canada Schalk-Saxton [9] Germany Fuchs-Windscheif [25] 1-2 (20-22, 21-15, 8-15) 0:49
31 Aug 20 11:00 C Austria Doppler-Horst [8] USA Lucena-Dalhausser [24] 2-1 (21-19, 14-21, 15-13) 0:52
16 Aug 19 14:20 C Canada Schalk-Saxton [9] USA Lucena-Dalhausser [24] 0-2 (15-21, 16-21) 0:34
15 Aug 19 14:20 4 Austria Doppler-Horst [8] Germany Fuchs-Windscheif [25] 2-0 (21-17, 30-28) 0:49

Pool G

46 Aug 20 16:50 1 Australia Kapa-McHugh [23] USA Mayer-Doherty [26] 0-2 (15-21, 19-21) 0:39
45 Aug 20 16:50 3 Brazil Emanuel-Ricardo [7] Spain Herrera-Gavira [10] 2-0 (21-12, 21-15) 0:34
30 Aug 20 11:00 1 Spain Herrera-Gavira [10] USA Mayer-Doherty [26] 2-1 (25-23, 15-21, 15-12) 0:55
29 Aug 20 11:00 2 Brazil Emanuel-Ricardo [7] Australia Kapa-McHugh [23] 2-1 (17-21, 21-12, 15-9) 0:51
14 Aug 19 14:20 2 Spain Herrera-Gavira [10] Australia Kapa-McHugh [23] 2-0 (21-10, 21-15) 0:34
13 Aug 19 14:20 1 Brazil Emanuel-Ricardo [7] USA Mayer-Doherty [26] 2-0 (21-18, 21-19) 0:37

Pool F

44 Aug 20 16:00 3 Turkey Gögtepe V.-Giginoglu [22] Spain Marco-García [27] 2-1 (22-20, 21-23, 15-13) 1:00
43 Aug 20 16:00 2 Latvia Samoilovs-Smedins J. [6] Germany Erdmann-Matysik [11] 2-1 (19-21, 21-15, 15-11) 0:55
28 Aug 20 10:10 3 Germany Erdmann-Matysik [11] Spain Marco-García [27] 2-0 (21-19, 21-15) 0:38
27 Aug 20 10:10 2 Latvia Samoilovs-Smedins J. [6] Turkey Gögtepe V.-Giginoglu [22] 2-0 (21-17, 21-12) 0:35
12 Aug 19 13:30 3 Germany Erdmann-Matysik [11] Turkey Gögtepe V.-Giginoglu [22] 2-1 (21-17, 13-21, 15-11) 0:52
11 Aug 19 13:30 2 Latvia Samoilovs-Smedins J. [6] Spain Marco-García [27] 2-0 (21-17, 21-14) 0:37

Pool E

42 Aug 20 15:10 3 Mexico Virgen-Ontiveros [21] Germany Böckermann-Flüggen [28] 0-2 (16-21, 17-21) 0:38
41 Aug 20 15:10 2 Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] Brazil Álvaro Filho-Vitor Felipe [12] injury team A
26 Aug 20 09:20 3 Brazil Álvaro Filho-Vitor Felipe [12] Germany Böckermann-Flüggen [28] 1-2 (21-15, 13-21, 9-15) 0:47
25 Aug 20 09:20 2 Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] Mexico Virgen-Ontiveros [21] 2-0 (21-15, 21-16) 0:38
10 Aug 19 13:30 4 Brazil Álvaro Filho-Vitor Felipe [12] Mexico Virgen-Ontiveros [21] 1-2 (21-15, 14-21, 8-15) 0:57
9 Aug 19 13:30 1 Netherlands Brouwer-Meeuwsen [5] Germany Böckermann-Flüggen [28] 2-0 (21-18, 21-16) 0:41

Pool D

40 Aug 20 14:20 3 Poland Kadziola-Szalankiewicz [20] Latvia Plavins-Regza [29] 2-0 (21-19, 21-16) 0:37
39 Aug 20 14:20 2 Brazil Evandro-Pedro Solberg [4] Poland Fijalek-Prudel [13] 2-0 (21-13, 21-15) 0:33
24 Aug 20 08:30 3 Poland Fijalek-Prudel [13] Latvia Plavins-Regza [29] 2-0 (21-10, 21-18) 0:31
23 Aug 20 08:30 2 Brazil Evandro-Pedro Solberg [4] Poland Kadziola-Szalankiewicz [20] 2-0 (25-23, 21-19) 0:42
8 Aug 19 12:40 3 Poland Fijalek-Prudel [13] Poland Kadziola-Szalankiewicz [20] 2-0 (21-15, 21-13) 0:36
7 Aug 19 12:40 2 Brazil Evandro-Pedro Solberg [4] Latvia Plavins-Regza [29] 2-0 (21-18, 21-12) 0:38

Pool C

38 Aug 20 16:50 C USA Rosenthal-Brunner [19] Russia Koshkarev-Barsouk [30] 2-0 (21-19, 21-18) 0:34
37 Aug 20 16:50 2 Netherlands Nummerdor-Varenhorst [3] Italy Nicolai-Lupo [14] 0-2 (21-23, 17-21) 0:44
22 Aug 20 10:10 1 Italy Nicolai-Lupo [14] Russia Koshkarev-Barsouk [30] 2-0 (21-18, 21-17) 0:33
21 Aug 20 10:10 C Netherlands Nummerdor-Varenhorst [3] USA Rosenthal-Brunner [19] 2-1 (13-21, 21-10, 15-9) 0:45
6 Aug 19 12:40 C Italy Nicolai-Lupo [14] USA Rosenthal-Brunner [19] 2-1 (25-23, 16-21, 15-12) 0:54
5 Aug 19 12:40 1 Netherlands Nummerdor-Varenhorst [3] Russia Koshkarev-Barsouk [30] 2-0 (21-18, 21-10) 0:31

Pool B

36 Aug 20 16:00 C USA Hyden-Bourne [18] Italy Vanni-Tomatis [31] injury team B
35 Aug 20 16:00 1 Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] Chile Grimalt E-Grimalt M [15] 2-1 (21-18, 18-21, 15-12) 0:49
20 Aug 20 09:20 1 Chile Grimalt E-Grimalt M [15] Italy Vanni-Tomatis [31] 2-1 (22-20, 18-21, 20-18) 0:53
19 Aug 20 09:20 C Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] USA Hyden-Bourne [18] 1-2 (21-13, 15-21, 9-15) 0:52
4 Aug 19 11:50 1 Chile Grimalt E-Grimalt M [15] USA Hyden-Bourne [18] 0-2 (17-21, 19-21) 0:41
3 Aug 19 11:50 3 Brazil Alison-Bruno Schmidt [2] Italy Vanni-Tomatis [31] 2-0 (21-15, 21-15) 0:33

Pool A

34 Aug 20 15:10 1 Russia Semenov-Krasilnikov [17] Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [32] 2-1 (21-12, 20-22, 15-13) 0:50
33 Aug 20 15:10 C USA Gibb-Patterson [1] Canada Binstock-Schachter [16] 0-2 (19-21, 16-21) 0:38
18 Aug 20 08:30 1 Canada Binstock-Schachter [16] Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [32] 2-0 (21-19, 21-16) 0:38
17 Aug 20 08:30 C USA Gibb-Patterson [1] Russia Semenov-Krasilnikov [17] 2-0 (21-17, 21-12) 0:33
2 Aug 19 11:50 2 Canada Binstock-Schachter [16] Russia Semenov-Krasilnikov [17] 0-2 (13-21, 20-22) 0:40
1 Aug 19 11:50 C USA Gibb-Patterson [1] Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [32] 1-2 (17-21, 21-17, 11-15) 0:50

Women's Main Draw Results

No.DateTimeCourtTeam ATeam BResultDur.

Gold Medal Match

72 Aug 23 11:38 C USA Ross-Walsh [8] Brazil Larissa-Talita [2] 0-2 (18-21, 16-21) 0:54

Bronze Medal Match

71 Aug 23 10:05 C Germany Ludwig-Walkenhorst [6] Australia Bawden-Clancy [7] 2-0 (21-17, 21-13) 0:47

Semifinals

70 Aug 22 16:15 C Australia Bawden-Clancy [7] Brazil Larissa-Talita [2] 0-2 (17-21, 18-21) 0:42
69 Aug 22 13:38 C Germany Ludwig-Walkenhorst [6] USA Ross-Walsh [8] 0-2 (19-21, 17-21) 0:53

Round 3

68 Aug 22 11:05 C Spain Liliana-Baquerizo [11] Brazil Larissa-Talita [2] 0-2 (15-21, 14-21) 0:35
67 Aug 22 11:05 1 Germany Holtwick-Semmler [14] Australia Bawden-Clancy [7] 0-2 (15-21, 21-23) 0:39
66 Aug 22 10:05 C USA Ross-Walsh [8] Canada Bansley-Pavan [4] 2-1 (18-21, 21-14, 18-16) 1:15
65 Aug 22 10:05 1 Vanuatu Pata-Matauatu [22] Germany Ludwig-Walkenhorst [6] 1-2 (23-21, 15-21, 15-17) 0:55

Round 2

64 Aug 21 15:00 C Brazil Larissa-Talita [2] USA Fopma-Hochevar [26] 2-0 (21-16, 21-11) 0:35
63 Aug 21 15:00 3 Netherlands Meppelink-Van Iersel [5] Spain Liliana-Baquerizo [11] 0-2 (13-21, 19-21) 0:37
62 Aug 21 15:00 2 Australia Bawden-Clancy [7] Poland Kolosinska-Brzostek [16] 2-0 (21-16, 21-15) 0:34
61 Aug 21 16:00 1 Germany Holtwick-Semmler [14] USA Kessy-Day [17] 2-0 (21-19, 21-19) 0:40
60 Aug 21 15:00 1 Canada Bansley-Pavan [4] Germany Laboureur-Sude [18] 2-1 (18-21, 21-19, 15-10) 0:55
59 Aug 21 16:00 C USA Ross-Walsh [8] Switzerland Forrer-Vergé-Dépré [20] 2-0 (21-13, 21-16) 0:35
58 Aug 21 16:00 3 Germany Ludwig-Walkenhorst [6] Brazil Juliana-Antonelli [3] 2-0 (21-19, 21-18) 0:37
57 Aug 21 16:00 2 Brazil Agatha-Barbara [1] Vanuatu Pata-Matauatu [22] 1-2 (12-21, 21-19, 13-15) 0:49

Round 1

56 Aug 21 11:00 C USA Fopma-Hochevar [26] USA Fendrick-Sweat [13] 2-1 (21-15, 19-21, 19-17) 1:06
55 Aug 21 11:00 3 Spain Liliana-Baquerizo [11] Slovakia Dubovcova-Nestarcova [19] 2-1 (16-21, 21-19, 15-12) 0:52
54 Aug 21 11:00 2 China Wang-Yue [12] Poland Kolosinska-Brzostek [16] 1-2 (17-21, 23-21, 11-15) 0:58
53 Aug 21 12:00 C USA Kessy-Day [17] Germany Bieneck-Großner [25] 2-0 (21-17, 21-17) 0:38
52 Aug 21 11:00 1 Germany Laboureur-Sude [18] Brazil Carol-Maria Clara [10] 2-1 (17-21, 21-19, 15-10) 0:55
51 Aug 21 12:00 3 Switzerland Forrer-Vergé-Dépré [20] Switzerland Zumkehr-Heidrich [21] 2-0 (21-13, 22-20) 0:42
50 Aug 21 12:00 1 Brazil Juliana-Antonelli [3] Canada Valjas-Broder [15] 2-1 (14-21, 21-10, 15-13) 0:49
49 Aug 21 12:00 2 Italy Menegatti-Orsi Toth [9] Vanuatu Pata-Matauatu [22] 1-2 (18-21, 21-11, 10-15) 0:51

Pool H

48 Aug 20 14:20 1 Brazil Lili-Carol Maximo [24] Germany Bieneck-Großner [25] 0-2 (11-21, 19-21) 0:32
47 Aug 20 14:20 C USA Ross-Walsh [8] Italy Menegatti-Orsi Toth [9] 2-0 (22-20, 23-21) 0:44
32 Aug 19 17:40 3 Italy Menegatti-Orsi Toth [9] Germany Bieneck-Großner [25] 2-1 (19-21, 21-19, 15-12) 0:57
31 Aug 19 17:40 C USA Ross-Walsh [8] Brazil Lili-Carol Maximo [24] 2-0 (21-12, 21-10) 0:33
16 Aug 19 11:00 3 Italy Menegatti-Orsi Toth [9] Brazil Lili-Carol Maximo [24] 2-1 (21-18, 19-21, 15-10) 0:55
15 Aug 19 11:00 C USA Ross-Walsh [8] Germany Bieneck-Großner [25] 2-0 (21-15, 21-18) 0:42

Pool G

46 Aug 20 13:30 1 Switzerland Goricanec-Hüberli [23] USA Fopma-Hochevar [26] 1-2 (19-21, 21-16, 9-15) 0:59
45 Aug 20 13:30 2 Australia Bawden-Clancy [7] Brazil Carol-Maria Clara [10] 2-0 (26-24, 21-12) 0:44
30 Aug 19 17:40 1 Brazil Carol-Maria Clara [10] USA Fopma-Hochevar [26] 2-1 (21-19, 21-23, 15-9) 0:55
29 Aug 19 17:40 2 Australia Bawden-Clancy [7] Switzerland Goricanec-Hüberli [23] 2-1 (21-14, 26-28, 15-9) 0:59
14 Aug 19 11:00 2 Brazil Carol-Maria Clara [10] Switzerland Goricanec-Hüberli [23] 2-1 (19-21, 21-13, 18-16) 0:58
13 Aug 19 11:00 1 Australia Bawden-Clancy [7] USA Fopma-Hochevar [26] 0-2 (16-21, 19-21) 0:39

Pool F

44 Aug 20 13:30 C Vanuatu Pata-Matauatu [22] USA Carico-Summer [27] 2-1 (21-19, 17-21, 15-7) 0:48
43 Aug 20 13:30 3 Germany Ludwig-Walkenhorst [6] Spain Liliana-Baquerizo [11] 2-1 (21-16, 18-21, 16-14) 0:47
28 Aug 19 16:50 C Spain Liliana-Baquerizo [11] USA Carico-Summer [27] 2-0 (21-18, 21-18) 0:41
27 Aug 19 16:50 3 Germany Ludwig-Walkenhorst [6] Vanuatu Pata-Matauatu [22] 2-1 (12-21, 21-14, 15-12) 0:44
12 Aug 19 10:10 3 Spain Liliana-Baquerizo [11] Vanuatu Pata-Matauatu [22] 2-0 (21-16, 21-16) 0:36
11 Aug 19 10:10 C Germany Ludwig-Walkenhorst [6] USA Carico-Summer [27] 0-2 (23-25, 14-21) 0:44

Pool E

42 Aug 20 11:00 4 Switzerland Zumkehr-Heidrich [21] Netherlands van Gestel-van der Vlist [28] 2-0 (21-17, 21-16) 0:43
41 Aug 20 10:10 4 Netherlands Meppelink-Van Iersel [5] China Wang-Yue [12] 2-1 (21-17, 19-21, 15-9) 0:55
26 Aug 19 16:50 2 China Wang-Yue [12] Netherlands van Gestel-van der Vlist [28] 2-0 (21-18, 21-14) 0:36
25 Aug 19 16:50 1 Netherlands Meppelink-Van Iersel [5] Switzerland Zumkehr-Heidrich [21] 2-0 (21-13, 24-22) 0:45
10 Aug 19 10:10 2 China Wang-Yue [12] Switzerland Zumkehr-Heidrich [21] 2-0 (21-18, 22-20) 0:42
9 Aug 19 10:10 1 Netherlands Meppelink-Van Iersel [5] Netherlands van Gestel-van der Vlist [28] 2-0 (21-17, 21-18) 0:36

Pool D

40 Aug 20 12:40 3 Switzerland Forrer-Vergé-Dépré [20] Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova [29] 2-0 (21-18, 21-15) 0:36
39 Aug 20 12:40 C Canada Bansley-Pavan [4] USA Fendrick-Sweat [13] 2-1 (21-17, 16-21, 15-12) 0:54
24 Aug 19 16:00 C USA Fendrick-Sweat [13] Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova [29] 2-0 (21-16, 21-12) 0:32
23 Aug 19 16:00 3 Canada Bansley-Pavan [4] Switzerland Forrer-Vergé-Dépré [20] 2-1 (20-22, 21-18, 15-10) 0:57
8 Aug 19 09:20 C USA Fendrick-Sweat [13] Switzerland Forrer-Vergé-Dépré [20] 1-2 (22-20, 19-21, 13-15) 0:58
7 Aug 19 09:20 3 Canada Bansley-Pavan [4] Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova [29] 2-0 (21-16, 21-12) 0:35

Pool C

38 Aug 20 12:40 1 Slovakia Dubovcova-Nestarcova [19] USA Dicello-Vanzwieten [30] 2-0 (21-16, 21-12) 0:33
37 Aug 20 12:40 2 Brazil Juliana-Antonelli [3] Germany Holtwick-Semmler [14] 0-2 (13-21, 12-21) 0:35
22 Aug 19 16:00 1 Germany Holtwick-Semmler [14] USA Dicello-Vanzwieten [30] 2-0 (21-16, 21-11) 0:38
21 Aug 19 16:00 2 Brazil Juliana-Antonelli [3] Slovakia Dubovcova-Nestarcova [19] 2-0 (21-12, 21-13) 0:33
6 Aug 19 09:20 2 Germany Holtwick-Semmler [14] Slovakia Dubovcova-Nestarcova [19] 2-0 (21-15, 21-13) 0:31
5 Aug 19 09:20 1 Brazil Juliana-Antonelli [3] USA Dicello-Vanzwieten [30] 2-0 (21-11, 21-16) 0:34

Pool B

36 Aug 20 11:50 1 Germany Laboureur-Sude [18] USA Branagh-Kropp [31] 2-1 (15-21, 21-15, 15-11) 0:49
35 Aug 20 11:50 3 Brazil Larissa-Talita [2] Canada Valjas-Broder [15] 2-0 (21-15, 26-24) 0:41
20 Aug 19 15:10 1 Canada Valjas-Broder [15] USA Branagh-Kropp [31] 2-1 (18-21, 21-17, 15-12) 0:53
19 Aug 19 15:10 3 Brazil Larissa-Talita [2] Germany Laboureur-Sude [18] 2-1 (22-24, 21-18, 15-11) 0:46
4 Aug 19 08:30 3 Canada Valjas-Broder [15] Germany Laboureur-Sude [18] 1-2 (22-20, 17-21, 13-15) 0:57
3 Aug 19 08:30 1 Brazil Larissa-Talita [2] USA Branagh-Kropp [31] 2-0 (21-12, 21-13) 0:29

Pool A

34 Aug 20 11:50 C USA Kessy-Day [17] Russia Barsuk-Prokopeva [32] 2-1 (21-16, 13-21, 15-11) 0:50
33 Aug 20 11:50 2 Brazil Agatha-Barbara [1] Poland Kolosinska-Brzostek [16] 2-0 (21-16, 21-17) 0:39
18 Aug 19 15:10 2 Poland Kolosinska-Brzostek [16] Russia Barsuk-Prokopeva [32] 2-1 (16-21, 21-18, 15-13) 0:53
17 Aug 19 15:10 C Brazil Agatha-Barbara [1] USA Kessy-Day [17] 2-0 (21-16, 21-19) 0:40
2 Aug 19 08:30 C Poland Kolosinska-Brzostek [16] USA Kessy-Day [17] 1-2 (21-19, 21-23, 7-15) 1:01
1 Aug 19 08:30 2 Brazil Agatha-Barbara [1] Russia Barsuk-Prokopeva [32] 2-0 (21-11, 21-16) 0:34

Men's Qualifier Results

No.DateTimeCourtTeam ATeam BResultDur.

Round 2

24 Aug 18 18:10 4 Italy Vanni-Tomatis [18] Norway Mol, H.-Huus [31] 2-0 (21-19, 21-10) 0:33
23 Aug 18 18:10 2 Latvia Plavins-Regza [7] Kazakhstan Sidorenko-Dyachenko [10] 2-1 (21-17, 23-25, 15-11) 0:53
22 Aug 18 18:10 1 USA Montgomery-Ratledge [22] Germany Böckermann-Flüggen [6] 0-2 (19-21, 12-21) 0:39
21 Aug 18 18:10 3 USA Mayer-Doherty [3] Canada Pedlow-O'Gorman [19] 2-1 (19-21, 24-22, 15-13) 0:49
20 Aug 18 17:20 3 Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [20] Germany Fuchs-Windscheif [4] 2-0 (21-18, 21-16) 0:38
19 Aug 18 17:20 2 Spain Marco-García [5] Germany Holler-Schröder [12] 2-0 (21-19, 21-19) 0:42
18 Aug 18 17:20 1 Russia Koshkarev-Barsouk [9] England Smith-Weaver [25] 2-1 (25-27, 21-17, 15-10) 0:55
17 Aug 18 17:20 C Brazil Álvaro Filho-Vitor Felipe [1] USA Crabb-Allen [17] 2-0 (26-24, 21-19) 0:45

Round 1

16 Aug 18 14:50 3 Norway Mol, H.-Huus [31] Poland Losiak-Kantor [2] 2-1 (18-21, 21-19, 15-11) 0:53
15 Aug 18 14:50 C USA Slick-Rogers [15] Italy Vanni-Tomatis [18] 0-2 (16-21, 16-21) 0:31
14 Aug 18 14:50 2 Japan Shiratori-Hasegawa [23] Kazakhstan Sidorenko-Dyachenko [10] 0-2 (19-21, 17-21) 0:41
13 Aug 18 14:50 1 Latvia Plavins-Regza [7] USA Bates-Drost [26] 2-0 (21-13, 21-19) 0:39
12 Aug 18 14:00 3 Brazil Luciano-Marcio Araujo [27] Germany Böckermann-Flüggen [6] 0-2 (12-21, 19-21) 0:38
11 Aug 18 14:00 1 Norway Hordvik-Kvamsdal [11] USA Montgomery-Ratledge [22] 0-2 (14-21, 17-21) 0:37
10 Aug 18 14:00 2 Canada Pedlow-O'Gorman [19] Switzerland Beeler-Strasser [14] 2-0 (21-11, 21-13) 0:33
9 Aug 18 14:00 C USA Mayer-Doherty [3] USA Jennings-Kolinske [30] 2-1 (19-21, 21-17, 15-13) 0:54
8 Aug 18 13:10 1 USA Page-McCoy [29] Germany Fuchs-Windscheif [4] 0-2 (16-21, 16-21) 0:39
7 Aug 18 13:10 3 Switzerland Kovatsch-Kissling, J. [13] Brazil Saymon-Guto Carvalhaes [20] 1-2 (18-21, 21-18, 13-15) 0:47
6 Aug 18 13:10 C USA Burik-Toppel [21] Germany Holler-Schröder [12] 1-2 (7-21, 21-18, 11-15) 0:49
5 Aug 18 13:10 2 Spain Marco-García [5] USA Roberts-Lawson [28] 2-0 (21-19, 21-16) 0:45
4 Aug 18 12:20 3 England Smith-Weaver [25] Canada Dearing-May [8] 2-1 (19-21, 21-17, 15-8) 0:51
3 Aug 18 12:20 2 Russia Koshkarev-Barsouk [9] Trinidad and Tobago Whitfield-Williams [24] 2-0 (21-19, 21-19) 0:35
2 Aug 18 12:20 C USA Crabb-Allen [17] USA Casebeer-Olson [16] 2-1 (21-19, 19-21, 15-7) 0:52
1 Aug 18 12:20 1 Brazil Álvaro Filho-Vitor Felipe [1] Czech Republic Hromadko-Salava [32] 2-0 (21-8, 21-13) 0:33

Women's Qualifier Results

No.DateTimeCourtTeam ATeam BResultDur.

Round 2

24 Aug 18 16:30 3 Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova [15] Brazil Carol-Maria Clara [2] 2-1 (21-16, 12-21, 15-11) 0:52
23 Aug 18 16:30 2 Austria Schwaiger S.-Hansel [7] Germany Bieneck-Großner [10] 0-2 (16-21, 17-21) 0:34
22 Aug 18 16:30 C Canada Gordon-Wilkerson [22] USA Branagh-Kropp [27] 0-2 (19-21, 14-21) 0:37
21 Aug 18 16:30 1 Argentina Gallay-Klug [3] USA Dicello-Vanzwieten [14] 0-2 (19-21, 19-21) 0:44
20 Aug 18 15:40 2 USA Dowdy-McGuire [20] Switzerland Goricanec-Hüberli [4] 0-2 (19-21, 12-21) 0:41
19 Aug 18 15:40 1 USA McColloch-Stockman [28] Netherlands van Gestel-van der Vlist [12] 0-2 (15-21, 20-22) 0:40
18 Aug 18 15:40 C Czech Republic Hermannova-Slukova [9] USA Carico-Summer [8] 0-2 (22-24, 16-21) 0:40
17 Aug 18 15:40 3 Brazil Lima-Fernanda [1] Russia Barsuk-Prokopeva [16] 0-2 (18-21, 20-22) 0:40

Round 1

16 Aug 18 11:30 C USA Larsen-Metter [31] Brazil Carol-Maria Clara [2] 0-2 (17-21, 13-21) 0:34
15 Aug 18 11:30 3 Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova [15] Venezuela Agudo-Gabi [18] 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
14 Aug 18 11:30 2 Mexico Rios-Candelas [23] Germany Bieneck-Großner [10] 0-2 (14-21, 10-21) 0:29
13 Aug 18 11:30 1 Austria Schwaiger S.-Hansel [7] Venezuela Pazo-REBECA [26] 2-0 (21-18, 21-14) 0:36
12 Aug 18 10:40 C USA Branagh-Kropp [27] Finland Lehtonen-Lahti [6] 2-0 (21-19, 21-17) 0:40
11 Aug 18 10:40 3 Italy Cicolari-Momoli [11] Canada Gordon-Wilkerson [22] 0-2 (15-21, 19-21) 0:38
10 Aug 18 10:40 2 Spain Ribera-Fernández Navarro [19] USA Dicello-Vanzwieten [14] 1-2 (21-23, 21-18, 11-15) 0:59
9 Aug 18 10:40 1 Argentina Gallay-Klug [3] USA Bensend-Urango [30] 2-0 (21-17, 21-16) 0:36
8 Aug 18 09:50 C USA Hughes-Claes [29] Switzerland Goricanec-Hüberli [4] 1-2 (16-21, 22-20, 11-15) 0:52
7 Aug 18 09:50 3 Japan Take-Mizoe [13] USA Dowdy-McGuire [20] 0-2 (19-21, 18-21) 0:43
6 Aug 18 09:50 2 USA Ledoux-Hester [21] Netherlands van Gestel-van der Vlist [12] 0-2 (12-21, 18-21) 0:33
5 Aug 18 09:50 1 Canada Humana-Paredes-Pischke [5] USA McColloch-Stockman [28] 0-2 (17-21, 17-21) 0:36
4 Aug 18 09:00 C China Y.Y. Ma-X. Y. Xia [25] USA Carico-Summer [8] 0-2 (13-21, 13-21) 0:35
3 Aug 18 09:00 2 Czech Republic Hermannova-Slukova [9] Canada Whitaker-MacTavish [24] 2-0 (21-10, 21-16) 0:36
2 Aug 18 09:00 1 Netherlands Braakman-Sinnema [17] Russia Barsuk-Prokopeva [16] 1-2 (26-28, 21-15, 10-15) 0:53
1 Brazil Lima-Fernanda [1] Bye