FIVB: 2014 Long Beach Grand Slam

This week Volleyball Source is in Long Beach, California for this week's stop on the 2014 FIVB Beach Volleyball World Tour.  This event is already one of the top stops on the tour and is only in the second year of competition. Otherwise known as the ASISCS World Series of Beach Volleyball, the Long Beach GS brings beach volleyball back to SoCal. 

Live Streams

Here are the live streams available for this event.  We will be updating these links as they become available each day.

Tuesday July 22nd, 2014

Wednesday July 23rd, 2014

Thursday July 24th, 2014

Friday July 25th, 2014

  • Free Live Stream #1
  • Free Live Stream #2

Saturday July 26th, 2014

Sunday July 27th, 2014

 

Women's Main Draw Results

Match Date Team A Team B Result

Gold Medal Match

72 27-Jul 12:30 USA Walsh-Ross Brazil Agatha-Seixas 2-0 (21-17, 21-17)

Bronze Medal Match

71 27-Jul 10:00 Slovakia Dubovcova-Nestarcova Spain Liliana-Baquerizo 2-1 (21-19, 12-21, 15-13)

Semifinals

70 26-Jul 16:30 Spain Liliana-Baquerizo Brazil Agatha-Seixas 0-2 (19-21, 16-21)
69 26-Jul 13:30 USA Walsh-Ross Slovakia Dubovcova-Nestarcova 2-0 (21-14, 21-16)

Round 3

68 26-Jul 09:30 Brazil Agatha-Seixas Germany Holtwick-Semmler 2-0 (21-11, 21-13)
67 26-Jul 09:30 USA Fendrick-Sweat Spain Liliana-Baquerizo 0-2 (16-21, 19-21)
66 26-Jul 11:00 Australia Bawden-Clancy Slovakia Dubovcova-Nestarcova 0-2 (15-21, 18-21)
65 26-Jul 11:00 USA Walsh-Ross Netherlands Meppelink-Van Iersel 2-0 (21-16, 21-16)

Round 2

64 25-Jul 16:00 Germany Holtwick-Semmler Brazil Larissa-Talita 2-0 (21-17, 21-16)
63 25-Jul 16:00 Brazil Agatha-Seixas Italy Menegatti-Orsi Toth 2-1 (18-21, 21-19, 15-11)
62 25-Jul 14:00 Spain Liliana-Baquerizo Brazil Lima-Fernanda 2-1 (19-21, 26-24, 15-12)
61 25-Jul 14:00 USA Fendrick-Sweat Brazil Antonelli-Juliana 2-0 (30-28, 21-17)
60 25-Jul 16:00 USA Day-Summer Slovakia Dubovcova-Nestarcova 0-2 (16-21, 11-21)
59 25-Jul 14:00 Australia Bawden-Clancy China Wang Fan-Yue Y. 2-0 (21-18, 21-14)
58 25-Jul 14:00 Germany Borger-Büthe Netherlands Meppelink-Van Iersel 0-2 (24-26, 19-21)
57 25-Jul 16:00 USA Walsh-Ross Germany Ludwig-Sude 2-1 (21-18, 18-21, 17-15)

Round 1

56 25-Jul 12:00 Germany Holtwick-Semmler Canada Humana-Paredes-Pischke 2-1 (15-21, 21-16, 21-19)
55 25-Jul 12:00 Italy Menegatti-Orsi Toth Russia Syrtseva-Moiseeva 2-0 (21-19, 21-19)
54 25-Jul 11:00 Spain Liliana-Baquerizo Mexico Candelas-Revuelta 2-0 (21-10, 21-14)
53 25-Jul 11:00 Brazil Antonelli-Juliana Russia Ukolova-Prokopeva 2-0 (21-19, 21-19)
52 25-Jul 12:00 USA Day-Summer Argentina Gallay-Klug 2-1 (21-17, 15-21, 15-8)
51 25-Jul 11:00 China Wang Fan-Yue Y. Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova 2-1 (17-21, 21-17, 15-10)
50 25-Jul 11:00 Germany Borger-Büthe Sweden Grawender-Lundqvist 2-1 (21-19, 18-21, 15-13)
49 25-Jul 12:00 Germany Ludwig-Sude Switzerland Goricanec-Hüberli 2-0 (21-15, 21-18)

Pool H

48 24-Jul 14:20 Canada Broder-Valjas Russia Ukolova-Prokopeva 0-2 (19-21, 15-21)
47 24-Jul 14:20 Netherlands Meppelink-Van Iersel China Wang Fan-Yue Y. 2-0 (21-15, 21-15)
32 23-Jul 17:40 China Wang Fan-Yue Y. Russia Ukolova-Prokopeva 2-0 (21-19, 21-7)
31 23-Jul 17:40 Netherlands Meppelink-Van Iersel Canada Broder-Valjas 2-0 (21-15, 21-19)
16 23-Jul 11:00 China Wang Fan-Yue Y. Canada Broder-Valjas 2-0 (21-11, 21-14)
15 23-Jul 11:00 Netherlands Meppelink-Van Iersel Russia Ukolova-Prokopeva 2-1 (22-20, 19-21, 15-11)

Pool G

46 24-Jul 13:30 Germany Mersmann-Schneider Canada Humana-Paredes-Pischke 1-2 (15-21, 21-19, 11-15)
45 24-Jul 13:30 Brazil Lima-Fernanda Germany Ludwig-Sude 2-0 (21-9, 21-17)
30 23-Jul 17:40 Germany Ludwig-Sude Canada Humana-Paredes-Pischke 2-1 (20-22, 21-15, 15-10)
29 23-Jul 17:40 Brazil Lima-Fernanda Germany Mersmann-Schneider 2-0 (21-12, 21-18)
14 23-Jul 11:00 Germany Ludwig-Sude Germany Mersmann-Schneider 2-0 (21-14, 21-18)
13 23-Jul 11:00 Brazil Lima-Fernanda Canada Humana-Paredes-Pischke 2-0 (21-10, 22-20)

Pool F

44 24-Jul 14:20 USA Carico-Hochevar Mexico Candelas-Revuelta 1-2 (14-21, 21-17, 10-15)
43 24-Jul 14:20 Germany Borger-Büthe Australia Bawden-Clancy 0-2 (16-21, 19-21)
28 23-Jul 16:50 Australia Bawden-Clancy Mexico Candelas-Revuelta 2-0 (21-16, 21-19)
27 23-Jul 16:50 Germany Borger-Büthe USA Carico-Hochevar 2-0 (21-16, 21-15)
12 23-Jul 10:10 Australia Bawden-Clancy USA Carico-Hochevar 1-2 (18-21, 21-18, 8-15)
11 23-Jul 10:10 Germany Borger-Büthe Mexico Candelas-Revuelta 2-0 (24-22, 21-17)

Pool E

42 24-Jul 13:30 Poland Brzostek-Kolosinska Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova 1-2 (22-20, 23-25, 9-15)
41 24-Jul 13:30 Brazil Agatha-Seixas USA Day-Summer 2-0 (21-14, 21-12)
26 23-Jul 16:50 USA Day-Summer Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova 2-0 (21-18, 21-19)
25 23-Jul 16:50 Brazil Agatha-Seixas Poland Brzostek-Kolosinska 2-0 (21-17, 21-16)
10 23-Jul 10:10 USA Day-Summer Poland Brzostek-Kolosinska 2-1 (16-21, 23-21, 15-13)
9 23-Jul 10:10 Brazil Agatha-Seixas Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova 2-0 (21-13, 21-19)

Pool D

40 24-Jul 12:40 Russia Syrtseva-Moiseeva Thailand Radarong-Udomchavee 2-0 (21-13, 21-18)
39 24-Jul 12:40 Spain Liliana-Baquerizo USA Fendrick-Sweat 1-2 (17-21, 21-17, 15-17)
24 23-Jul 16:00 USA Fendrick-Sweat Thailand Radarong-Udomchavee 2-0 (21-12, 24-22)
23 23-Jul 16:00 Spain Liliana-Baquerizo Russia Syrtseva-Moiseeva 2-0 (21-16, 21-14)
8 23-Jul 09:20 USA Fendrick-Sweat Russia Syrtseva-Moiseeva 2-0 (21-15, 21-13)
7 23-Jul 09:20 Spain Liliana-Baquerizo Thailand Radarong-Udomchavee 2-0 (21-10, 21-15)

Pool C

38 24-Jul 12:40 Switzerland Goricanec-Hüberli USA Hughes-Engle 2-0 (21-12, 21-17)
37 24-Jul 12:40 Germany Holtwick-Semmler Slovakia Dubovcova-Nestarcova 1-2 (16-21, 21-17, 10-15)
22 23-Jul 16:00 Slovakia Dubovcova-Nestarcova USA Hughes-Engle 2-0 (21-18, 21-16)
21 23-Jul 16:00 Germany Holtwick-Semmler Switzerland Goricanec-Hüberli 2-1 (16-21, 21-15, 15-11)
6 23-Jul 09:20 Slovakia Dubovcova-Nestarcova Switzerland Goricanec-Hüberli 2-0 (21-14, 23-21)
5 23-Jul 09:20 Germany Holtwick-Semmler USA Hughes-Engle 2-0 (21-16, 21-19)

Pool B

36 24-Jul 11:50 Brazil Larissa-Talita USA Branagh-Pavlik 1-2 (17-21, 21-18, 18-20)
35 24-Jul 11:50 Brazil Antonelli-Juliana Argentina Gallay-Klug 2-0 (22-20, 29-27)
20 23-Jul 08:30 Argentina Gallay-Klug USA Branagh-Pavlik 2-0 (21-14, 21-13)
19 23-Jul 08:30 Brazil Antonelli-Juliana Brazil Larissa-Talita 0-2 (15-21, 17-21)
4 23-Jul 15:10 Argentina Gallay-Klug Brazil Larissa-Talita 0-2 (20-22, 12-21)
3 23-Jul 15:10 Brazil Antonelli-Juliana USA Branagh-Pavlik 2-0 (27-25, 21-15)

Pool A

34 24-Jul 11:50 Italy Menegatti-Orsi Toth Sweden Grawender-Lundqvist 2-0 (21-11, 29-27)
33 24-Jul 11:50 USA Walsh-Ross Canada Bansley-Pavan 2-0 (21-15, 21-18)
18 23-Jul 15:10 Canada Bansley-Pavan Sweden Grawender-Lundqvist 0-2 (12-21, 13-21)
17 23-Jul 15:10 USA Walsh-Ross Italy Menegatti-Orsi Toth 2-0 (21-17, 21-16)
2 23-Jul 08:30 Canada Bansley-Pavan Italy Menegatti-Orsi Toth 0-2 (14-21, 11-21)
1 23-Jul 08:30 USA Walsh-Ross Sweden Grawender-Lundqvist 2-0 (21-11, 21-14)

Men's Main Draw Results

Match Date Team A Team B Result

Gold Medal Match

72 27-Jul 14:30 Poland Fijalek-Prudel USA Rosenthal-Dalhausser 1-2 (24-22, 17-21, 9-15)

Bronze Medal Match

71 27-Jul 11:00 USA Rogers-Brunner Germany Walkenhorst-Windscheif 2-1 (21-17, 18-21, 15-12)

Semifinals

70 26-Jul 15:30 Germany Walkenhorst-Windscheif USA Rosenthal-Dalhausser 0-2 (13-21, 12-21)
69 26-Jul 12:00 Poland Fijalek-Prudel USA Rogers-Brunner 2-0 (21-15, 21-19)

Round 3

68 25-Jul 17:00 Netherlands Stiekema-Varenhorst USA Rosenthal-Dalhausser 1-2 (22-20, 17-21, 13-15)
67 25-Jul 18:00 Germany Walkenhorst-Windscheif Netherlands Brouwer-Meeuwsen 2-0 (21-18, 21-18)
66 25-Jul 18:00 USA Rogers-Brunner Latvia Samoilovs-Smedins, J. 2-1 (21-18, 15-21, 15-13)
65 25-Jul 17:00 Poland Fijalek-Prudel Brazil Ricardo-Álvaro Filho 2-0 (21-19, 23-21)

Round 2

64 25-Jul 13:00 Brazil Vitor Felipe-Evandro USA Rosenthal-Dalhausser 0-2 (18-21, 15-21)
63 25-Jul 13:00 Netherlands Stiekema-Varenhorst Spain Herrera-Gavira 2-0 (22-20, 23-21)
62 25-Jul 15:00 Netherlands Brouwer-Meeuwsen USA Hyden-Bourne 2-0 (21-17, 21-17)
61 25-Jul 15:00 Italy Nicolai-Lupo Germany Walkenhorst-Windscheif 0-2 (12-21, 19-21)
60 25-Jul 15:00 Latvia Samoilovs-Smedins, J. Brazil Alison-Bruno 2-0 (21-9, 21-19)
59 25-Jul 15:00 USA Rogers-Brunner Poland Losiak-Kantor 2-0 (21-16, 21-18)
58 25-Jul 13:00 Brazil Ricardo-Álvaro Filho USA Gibb-Patterson 2-0 (21-18, 23-21)
57 25-Jul 13:00 Poland Fijalek-Prudel Latvia Plavins-Solovejs 2-0 (21-18, 21-11)

Round 1

56 25-Jul 10:00 Brazil Vitor Felipe-Evandro Canada Schalk-Saxton 2-0 (21-15, 21-17)
55 25-Jul 10:00 Brazil Emanuel-Pedro Spain Herrera-Gavira 0-2 (18-21, 16-21)
54 25-Jul 10:00 Netherlands Brouwer-Meeuwsen Australia Kapa-McHugh 2-0 (23-21, 21-15)
53 25-Jul 09:00 Germany Walkenhorst-Windscheif Germany Dollinger, S.-Flüggen 2-0 (21-15, 21-8)
52 25-Jul 10:00 Latvia Samoilovs-Smedins, J. USA Jennings-Drost 2-0 (21-13, 21-14)
51 25-Jul 09:00 USA Lucena-Doherty Poland Losiak-Kantor 0-2 (16-21, 15-21)
50 25-Jul 09:00 Brazil Ricardo-Álvaro Filho Switzerland Gabathuler-Gerson 2-1 (16-21, 25-23, 15-13)
49 25-Jul 09:00 Latvia Plavins-Solovejs Canada Binstock-Schachter 2-0 (21-12, 21-14)

Pool H

48 24-Jul 17:40 China CH. Chen-Li USA Rogers-Brunner injury team B
47 24-Jul 17:40 Spain Herrera-Gavira Brazil Ricardo-Álvaro Filho 0-2 (18-21, 13-21)
32 24-Jul 11:00 Brazil Ricardo-Álvaro Filho USA Rogers-Brunner 1-2 (21-12, 19-21, 10-15)
31 24-Jul 11:00 Spain Herrera-Gavira China CH. Chen-Li 2-1 (19-21, 23-21, 15-13)
16 23-Jul 14:20 Brazil Ricardo-Álvaro Filho China CH. Chen-Li 2-1 (21-14, 18-21, 15-7)
15 23-Jul 14:20 Spain Herrera-Gavira USA Rogers-Brunner 1-2 (17-21, 21-19, 13-15)

Pool G

46 24-Jul 17:40 Italy Tomatis-Ranghieri Germany Dollinger, S.-Flüggen 0-2 (15-21, 12-21)
45 24-Jul 17:40 USA Lucena-Doherty Netherlands Stiekema-Varenhorst 0-2 (18-21, 18-21)
30 24-Jul 11:00 Netherlands Stiekema-Varenhorst Germany Dollinger, S.-Flüggen 2-1 (22-20, 19-21, 15-11)
29 24-Jul 11:00 USA Lucena-Doherty Italy Tomatis-Ranghieri 2-0 (21-14, 21-19)
14 23-Jul 14:20 Netherlands Stiekema-Varenhorst Italy Tomatis-Ranghieri 0-2 (19-21, 15-21)
13 23-Jul 14:20 USA Lucena-Doherty Germany Dollinger, S.-Flüggen 2-0 (21-19, 21-19)

Pool F

44 24-Jul 16:50 Poland Losiak-Kantor Chile Grimalt-M. Grimalt 2-1 (21-18, 16-21, 15-13)
43 24-Jul 16:50 Brazil Emanuel-Pedro USA Hyden-Bourne 1-2 (21-18, 16-21, 16-18)
28 24-Jul 10:10 USA Hyden-Bourne Chile Grimalt-M. Grimalt 2-0 (21-17, 21-14)
27 24-Jul 10:10 Brazil Emanuel-Pedro Poland Losiak-Kantor 2-0 (21-16, 23-21)
12 23-Jul 13:30 USA Hyden-Bourne Poland Losiak-Kantor 2-0 (21-17, 21-12)
11 23-Jul 13:30 Brazil Emanuel-Pedro Chile Grimalt-M. Grimalt 2-0 (21-19, 21-17)

Pool E

42 24-Jul 16:00 Australia Kapa-McHugh Canada Hatch-Redmann 2-1 (22-20, 19-21, 15-11)
41 24-Jul 16:00 Latvia Samoilovs-Smedins, J. USA Gibb-Patterson 1-2 (21-18, 16-21, 12-15)
26 24-Jul 09:20 USA Gibb-Patterson Canada Hatch-Redmann 2-0 (21-16, 21-15)
25 24-Jul 09:20 Latvia Samoilovs-Smedins, J. Australia Kapa-McHugh 2-0 (21-16, 21-13)
10 23-Jul 12:40 USA Gibb-Patterson Australia Kapa-McHugh 2-0 (22-20, 21-16)
9 23-Jul 12:40 Latvia Samoilovs-Smedins, J. Canada Hatch-Redmann 2-1 (17-21, 21-16, 15-13)

Pool D

40 24-Jul 16:50 Switzerland Gabathuler-Gerson Latvia Plavins-Solovejs 1-2 (14-21, 22-20, 12-15)
39 24-Jul 16:50 Italy Nicolai-Lupo Poland Kadziola-Szalankiewicz 2-1 (21-18, 20-22, 15-12)
24 24-Jul 10:10 Poland Kadziola-Szalankiewicz Latvia Plavins-Solovejs 2-1 (21-13, 18-21, 15-8)
23 24-Jul 10:10 Italy Nicolai-Lupo Switzerland Gabathuler-Gerson 2-0 (21-18, 21-13)
8 23-Jul 13:30 Poland Kadziola-Szalankiewicz Switzerland Gabathuler-Gerson injury team A
7 23-Jul 13:30 Italy Nicolai-Lupo Latvia Plavins-Solovejs 2-0 (26-24, 21-16)

Pool C

38 24-Jul 16:00 Canada Schalk-Saxton Czech Republic Kubala-Hadrava 2-1 (23-21, 19-21, 15-13)
37 24-Jul 16:00 Brazil Alison-Bruno Netherlands Brouwer-Meeuwsen 0-2 (17-21, 20-22)
22 24-Jul 09:20 Netherlands Brouwer-Meeuwsen Czech Republic Kubala-Hadrava 2-1 (22-24, 21-14, 16-14)
21 24-Jul 09:20 Brazil Alison-Bruno Canada Schalk-Saxton 2-0 (21-12, 21-17)
6 23-Jul 12:40 Netherlands Brouwer-Meeuwsen Canada Schalk-Saxton 1-2 (21-18, 19-21, 13-15)
5 23-Jul 12:40 Brazil Alison-Bruno Czech Republic Kubala-Hadrava 2-0 (21-18, 21-14)

Pool B

36 24-Jul 15:10 Kazakhstan Sidorenko-Dyachenko USA Jennings-Drost 0-2 (19-21, 19-21)
35 24-Jul 15:10 Poland Fijalek-Prudel Brazil Vitor Felipe-Evandro 2-1 (21-15, 20-22, 15-8)
20 24-Jul 08:30 Brazil Vitor Felipe-Evandro USA Jennings-Drost 2-1 (20-22, 21-17, 15-12)
19 24-Jul 08:30 Poland Fijalek-Prudel Kazakhstan Sidorenko-Dyachenko 2-0 (21-17, 21-11)
4 23-Jul 11:50 Brazil Vitor Felipe-Evandro Kazakhstan Sidorenko-Dyachenko 2-0 (21-19, 21-15)
3 23-Jul 11:50 Poland Fijalek-Prudel USA Jennings-Drost 2-0 (21-13, 21-14)

Pool A

34 24-Jul 15:10 Germany Böckermann-Urbatzka Canada Binstock-Schachter 1-2 (18-21, 21-17, 8-15)
33 24-Jul 15:10 USA Rosenthal-Dalhausser Germany Walkenhorst-Windscheif 2-1 (17-21, 21-11, 15-11)
18 24-Jul 08:30 Germany Walkenhorst-Windscheif Canada Binstock-Schachter 2-1 (21-17, 19-21, 15-13)
17 24-Jul 08:30 USA Rosenthal-Dalhausser Germany Böckermann-Urbatzka 2-1 (21-16, 18-21, 15-12)
2 23-Jul 11:50 Germany Walkenhorst-Windscheif Germany Böckermann-Urbatzka 2-1 (19-21, 21-16, 15-12)
1 23-Jul 11:50 USA Rosenthal-Dalhausser Canada Binstock-Schachter 2-1 (21-17, 15-21, 15-10)

Women's Qualification Results

Match Date Team A Team B Result

Round 2

24 22-Jul 13:00 USA Daley-Vanzwieten Brazil Larissa-Talita 0-2 (9-21, 15-21)
23 22-Jul 13:00 Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova Canada MacTavish-Whitaker 2-1 (13-21, 21-19, 15-9)
22 22-Jul 13:00 Netherlands Braakman-Van der Vlist Mexico Candelas-Revuelta 0-2 (15-21, 19-21)
21 22-Jul 13:00 Switzerland Goricanec-Hüberli Japan Kusano-Sakurako 2-0 (21-18, 21-13)
20 22-Jul 12:00 Norway Treland-Pedersen Germany Mersmann-Schneider 0-2 (17-21, 19-21)
19 22-Jul 12:00 Canada Humana-Paredes-Pischke Venezuela Olaya-Orquidea 2-0 (21-7, 21-9)
18 22-Jul 12:00 China Y.Y. Ma-X. Y. Xia USA Hughes-Engle 0-2 (19-21, 18-21)
17 22-Jul 12:00 Brazil Maria Clara-Carol Sweden Grawender-Lundqvist 0-2 (15-21, 20-22)

Round 1

16 Bye Brazil Larissa-Talita
15 22-Jul 10:00 USA Daley-Vanzwieten Japan Take-Mizoe 2-1 (17-21, 22-20, 15-10)
14 Bye Canada MacTavish-Whitaker
13 Kazakhstan Mashkova-Tsimbalova Bye
12 Bye Mexico Candelas-Revuelta
11 Netherlands Braakman-Van der Vlist Bye
10 22-Jul 09:00 Australia Mowen-Mowen Japan Kusano-Sakurako 0-2 (17-21, 18-21)
9 Switzerland Goricanec-Hüberli Bye
8 Bye Germany Mersmann-Schneider
7 22-Jul 09:00 Norway Treland-Pedersen Poland Pregowska-Lodzik 2-0 (21-10, 24-22)
6 22-Jul 09:00 Venezuela Olaya-Orquidea France Adelin-Longuet 2-1 (21-19, 20-22, 17-15)
5 Canada Humana-Paredes-Pischke Bye
4 Bye USA Hughes-Engle
3 China Y.Y. Ma-X. Y. Xia Bye
2 22-Jul 09:00 Sweden Grawender-Lundqvist Greece Arvaniti-Tsiartsiani 2-1 (16-21, 21-12, 15-13)
1 Brazil Maria Clara-Carol Bye

Men's Qualification Results

Match Date Team A Team B Result

Round 2

24 22-Jul 15:00 France Salvetti-Daguerre China CH. Chen-Li
23 22-Jul 15:00 Canada Hatch-Redmann Canada O'Gorman-Pedlow
22 22-Jul 15:00 Canada Binstock-Schachter USA Montgomery-Slick
21 22-Jul 15:00 USA Rogers-Brunner Austria Müllner-Wutzl
20 22-Jul 14:00 USA Jennings-Drost Switzerland Chevallier-Strasser
19 22-Jul 14:00 Chile Grimalt-M. Grimalt Norway Horrem-Eithun
18 22-Jul 14:00 Czech Republic Kubala-Hadrava Puerto Rico Rodríguez - Bertrán-Haddock
17 22-Jul 14:00 Brazil Vitor Felipe-Evandro England Sheaf-Gregory

Round 1

16 Bye China CH. Chen-Li
15 22-Jul 11:00 France Salvetti-Daguerre Austria Schnetzer-Murauer 2-0 (21-16, 21-15)
14 Bye Canada O'Gorman-Pedlow
13 Canada Hatch-Redmann Bye
12 Bye USA Montgomery-Slick
11 22-Jul 11:00 Canada Binstock-Schachter Australia Mann-Stubbersfield 2-0 (21-13, 21-14)
10 22-Jul 11:00 Austria Kandolf-Wimmer Austria Müllner-Wutzl 0-2 (17-21, 16-21)
9 USA Rogers-Brunner Bye
8 Bye Switzerland Chevallier-Strasser
7 22-Jul 11:00 USA Jennings-Drost England Smith-Weaver 2-0 (21-13, 24-22)
6 22-Jul 10:00 Osu-Sarpong GHA Norway Horrem-Eithun 0-2 (17-21, 10-21)
5 Chile Grimalt-M. Grimalt Bye
4 Bye Puerto Rico Rodríguez - Bertrán-Haddock
3 Czech Republic Kubala-Hadrava Bye
2 22-Jul 10:00 England Sheaf-Gregory Israel Faiga-Hilman 2-1 (18-21, 21-17, 16-14)
1 Brazil Vitor Felipe-Evandro Bye