FIVB: Prague Open 2015

The men are off this week on The FIVB Beach Volleyball World Tour.  The Prague Open is a single gender event running before the first Grand Slam of the season.  We've got a few Canadian teams over in Prague, so many that we need to play another Country Qualifier. As always, we've got the teams list, matches, scores and live streams right here.

Cover Photo: FIVB

Canadian Women in Prague

CanadaBroder-Valjas
CanadaPavan-Bansley
CanadaHumana-Paredes-Pischke
CanadaWhitaker-MacTavish (CQ)
CanadaGordon-Wilkerson (CQ)

USA Women in Prague

USACarico-Dicello
USAFopma-Summer
USAHochevar-McGuire (CQ)
USALedoux-Hester (CQ)
USAMcColloch-Stockman (CQ)

Live Streams

May 24, 2015

Videos

Women's Main Draw Results

Match Date Team A Team B Result

Gold Medal Match

72 24-May 16:00 Brazil Agatha/Seixas Canada Bansley/Pavan 2-0 (21-12, 21-18)

Bronze Medal Match

71 24-May 15:00 Brazil Maria Clara/Carol Brazil Eduarda/Elize Maia injury team A

Semifinals

70 24-May 12:00 Brazil Eduarda/Elize Maia Canada Bansley/Pavan 0-2 (12-21, 15-21)
69 24-May 11:00 Brazil Agatha/Seixas Brazil Maria Clara/Carol 2-0 (21-15, 21-12)

Round 3

68 23-May 16:00 Canada Bansley/Pavan Finland Lehtonen/Lahti 2-1 (13-21, 21-13, 15-10)
67 23-May 15:00 Germany Laboureur/Sude Brazil Eduarda/Elize Maia 1-2 (21-16, 19-21, 12-15)
66 23-May 17:00 Spain Lobato/Soria Brazil Maria Clara/Carol 0-2 (20-22, 18-21)
65 23-May 14:00 Brazil Agatha/Seixas USA Fopma/Summer 2-0 (21-18, 23-21)

Round 2

64 23-May 12:00 Canada Humana-Paredes/Pischke Finland Lehtonen/Lahti 0-2 (16-21, 20-22)
63 23-May 12:00 Canada Bansley/Pavan Slovakia Dubovcova/Nestarcova 2-0 (21-14, 22-20)
62 23-May 11:00 Switzerland Betschart/Eiholzer Brazil Eduarda/Elize Maia 0-2 (19-21, 15-21)
61 23-May 11:00 Germany Laboureur/Sude Japan Take/Mizoe 2-0 (21-19, 21-19)
60 23-May 13:00 Czech Republic Kolocova/Slukova Brazil Maria Clara/Carol 1-2 (21-19, 13-21, 11-15)
59 23-May 13:00 USA Hochevar/McGuire Spain Lobato/Soria 1-2 (21-11, 18-21, 10-15)
58 23-May 10:00 USA Fopma/Summer Argentina Gallay/Klug 2-0 (25-23, 21-15)
57 23-May 10:00 Brazil Agatha/Seixas Austria Schwaiger S./Hansel 2-1 (27-25, 17-21, 15-9)

Round 1

56 22-May 18:45 Canada Humana-Paredes/Pischke Netherlands Braakman/Sinnema 2-0 (21-13, 21-18)
55 22-May 18:45 Slovakia Dubovcova/Nestarcova Poland Kolosinska/Brzostek 2-1 (21-19, 16-21, 15-11)
54 22-May 17:55 Czech Republic Bonnerova/Hermannova Switzerland Betschart/Eiholzer 1-2 (17-21, 21-18, 8-15)
53 22-May 17:55 Czech Republic Novakova/Hajeckova Japan Take/Mizoe 0-2 (19-21, 16-21)
52 22-May 17:05 Czech Republic Kolocova/Slukova Austria Schützenhöfer/Plesiutschnig 2-0 (21-15, 22-20)
51 22-May 17:05 Canada Valjas/Broder Spain Lobato/Soria 0-2 (18-21, 17-21)
50 22-May 16:15 USA Fopma/Summer Germany Bieneck/Großner 2-0 (21-17, 21-18)
49 22-May 16:15 Japan Tanaka/Kusano Austria Schwaiger S./Hansel 0-2 (15-21, 14-21)

Pool H

48 22-May 09:00 Brazil Eduarda/Elize Maia Lithuania Povilaityte/Dumbauskaite 2-1 (21-17, 17-21, 15-9)
47 22-May 09:00 Canada Valjas/Broder Poland Kolosinska/Brzostek 2-0 (21-16, 21-14)
32 21-May 17:00 Poland Kolosinska/Brzostek Lithuania Povilaityte/Dumbauskaite 2-0 (21-15, 21-14)
31 21-May 17:00 Canada Valjas/Broder Brazil Eduarda/Elize Maia 0-2 (17-21, 15-21)
16 21-May 13:00 Poland Kolosinska/Brzostek Brazil Eduarda/Elize Maia 1-2 (17-21, 21-18, 10-15)
15 21-May 13:00 Canada Valjas/Broder Lithuania Povilaityte/Dumbauskaite 2-0 (21-19, 21-15)

Pool G

46 22-May 09:00 USA Fopma/Summer Spain Lobato/Soria 2-0 (21-17, 21-9)
45 22-May 09:00 Canada Bansley/Pavan USA Carico/Dicello 2-0 (21-14, 21-18)
30 21-May 17:00 USA Carico/Dicello Spain Lobato/Soria 0-2 (19-21, 16-21)
29 21-May 17:00 Canada Bansley/Pavan USA Fopma/Summer 2-0 (21-17, 21-14)
14 21-May 13:00 USA Carico/Dicello USA Fopma/Summer 0-2 (15-21, 13-21)
13 21-May 13:00 Canada Bansley/Pavan Spain Lobato/Soria 2-0 (21-16, 21-9)

Pool F

44 22-May 10:00 Austria Schwaiger S./Hansel Kazakhstan Mashkova/Tsimbalova 2-1 (21-10, 18-21, 15-10)
43 22-May 10:00 Canada Humana-Paredes/Pischke Argentina Gallay/Klug 2-1 (21-19, 18-21, 16-14)
28 21-May 14:00 Argentina Gallay/Klug Kazakhstan Mashkova/Tsimbalova 2-0 (21-17, 33-31)
27 21-May 14:00 Canada Humana-Paredes/Pischke Austria Schwaiger S./Hansel 1-2 (21-16, 19-21, 9-15)
12 21-May 10:00 Argentina Gallay/Klug Austria Schwaiger S./Hansel 2-0 (27-25, 21-16)
11 21-May 10:00 Canada Humana-Paredes/Pischke Kazakhstan Mashkova/Tsimbalova 2-1 (21-19, 19-21, 15-8)

Pool E

42 22-May 10:00 Venezuela Olaya/Nori USA Hochevar/McGuire 0-2 (14-21, 18-21)
41 22-May 10:00 Slovakia Dubovcova/Nestarcova Japan Take/Mizoe 2-0 (21-19, 21-11)
26 21-May 14:00 Japan Take/Mizoe USA Hochevar/McGuire 2-1 (13-21, 21-19, 15-13)
25 21-May 14:00 Slovakia Dubovcova/Nestarcova Venezuela Olaya/Nori 2-1 (16-21, 21-19, 15-9)
10 21-May 10:00 Japan Take/Mizoe Venezuela Olaya/Nori 2-0 (21-19, 21-15)
9 21-May 10:00 Slovakia Dubovcova/Nestarcova USA Hochevar/McGuire 0-2 (22-24, 17-21)

Pool D

40 22-May 11:00 Brazil Lili/Carol Maximo Netherlands Braakman/Sinnema 0-2 (12-21, 14-21)
39 22-May 11:00 Brazil Maria Clara/Carol Czech Republic Bonnerova/Hermannova 0-2 (19-21, 19-21)
24 21-May 11:00 Czech Republic Bonnerova/Hermannova Netherlands Braakman/Sinnema 1-2 (21-18, 17-21, 14-16)
23 21-May 11:00 Brazil Maria Clara/Carol Brazil Lili/Carol Maximo 2-1 (17-21, 21-18, 15-7)
8 21-May 15:00 Czech Republic Bonnerova/Hermannova Brazil Lili/Carol Maximo 2-0 (21-17, 21-11)
7 21-May 15:00 Brazil Maria Clara/Carol Netherlands Braakman/Sinnema 2-0 (21-18, 21-14)

Pool C

38 22-May 11:00 Austria Schützenhöfer/Plesiutschnig Japan Tanaka/Kusano 2-0 (21-19, 27-25)
37 22-May 11:00 Germany Laboureur/Sude Greece Arvaniti/Tsiartsiani 2-1 (22-20, 16-21, 15-6)
22 21-May 15:00 Greece Arvaniti/Tsiartsiani Japan Tanaka/Kusano 1-2 (21-19, 12-21, 13-15)
21 21-May 15:00 Germany Laboureur/Sude Austria Schützenhöfer/Plesiutschnig 2-1 (19-21, 21-15, 15-8)
6 21-May 11:00 Greece Arvaniti/Tsiartsiani Austria Schützenhöfer/Plesiutschnig 2-1 (18-21, 21-19, 15-8)
5 21-May 11:00 Germany Laboureur/Sude Japan Tanaka/Kusano 2-0 (21-11, 21-10)

Pool B

36 22-May 12:00 Sweden Grawender/Lundqvist Czech Republic Novakova/Hajeckova injury team A
35 22-May 12:00 Brazil Agatha/Seixas Germany Bieneck/Großner 2-0 (21-19, 21-18)
20 21-May 16:00 Germany Bieneck/Großner Czech Republic Novakova/Hajeckova 1-2 (15-21, 21-13, 11-15)
19 21-May 16:00 Brazil Agatha/Seixas Sweden Grawender/Lundqvist injury team B
4 21-May 12:00 Germany Bieneck/Großner Sweden Grawender/Lundqvist 2-1 (17-21, 21-16, 15-11)
3 21-May 12:00 Brazil Agatha/Seixas Czech Republic Novakova/Hajeckova 2-0 (21-8, 21-17)

Pool A

34 22-May 12:00 Germany Schumacher/Seyfferth Switzerland Betschart/Eiholzer 0-2 (16-21, 17-21)
33 22-May 12:00 Czech Republic Kolocova/Slukova Finland Lehtonen/Lahti 1-2 (18-21, 21-19, 12-15)
18 21-May 16:00 Finland Lehtonen/Lahti Switzerland Betschart/Eiholzer 2-0 (21-16, 21-16)
17 21-May 16:00 Czech Republic Kolocova/Slukova Germany Schumacher/Seyfferth 0-2 (19-21, 18-21)
2 21-May 12:00 Finland Lehtonen/Lahti Germany Schumacher/Seyfferth 2-1 (19-21, 21-13, 19-17)
1 21-May 12:00 Czech Republic Kolocova/Slukova Switzerland Betschart/Eiholzer 2-0 (21-12, 21-19)

Women's Qualification

Match Date Team A Team B Result

Round 2

24 20-May 17:00 France Adelin/Lusson Brazil Eduarda/Elize Maia 0-2 (16-21, 15-21)
23 20-May 17:00 Kazakhstan Mashkova/Tsimbalova Germany Mersmann/Schneider 2-1 (22-20, 18-21, 15-13)
22 20-May 16:00 China Y. Y. Wang/Tang N. Y. Japan Tanaka/Kusano 0-2 (18-21, 14-21)
21 20-May 16:00 Russia Dabizha/Abalakina Netherlands Braakman/Sinnema 1-2 (17-21, 21-19, 22-24)
20 20-May 15:00 Canada Whitaker/MacTavish Spain Lobato/Soria 0-2 (13-21, 17-21)
19 20-May 15:00 Switzerland Betschart/Eiholzer Russia Motrich/Rudykh 2-1 (16-21, 21-17, 15-10)
18 20-May 14:00 USA Hochevar/McGuire Ukraine Makhno/Makhno, Ir. 2-0 (21-17, 21-17)
17 20-May 14:00 Austria Schwaiger S./Hansel Netherlands van Gestel/Van der Vlist 2-0 (21-19, 21-13)

Round 1

16 20-May 13:00 Czech Republic Galova/Nakladalova Brazil Eduarda/Elize Maia 0-2 (17-21, 10-21)
15 20-May 13:00 Norway Treland/Pedersen France Adelin/Lusson 0-2 (16-21, 15-21)
14 20-May 13:00 Norway Lunde/Solvoll Germany Mersmann/Schneider 0-2 (17-21, 11-21)
13 20-May 13:00 Kazakhstan Mashkova/Tsimbalova Slovakia Turnerova/Tomašeková 2-0 (21-10, 21-17)
12 20-May 12:00 Japan Tanaka/Kusano Italy Momoli/Gioria 2-1 (21-19, 16-21, 15-12)
11 20-May 12:00 USA Ledoux/Hester China Y. Y. Wang/Tang N. Y. 1-2 (15-21, 23-21, 11-15)
10 20-May 12:00 Netherlands Braakman/Sinnema Czech Republic Zolnercikova/Jakubsova 2-0 (21-13, 21-19)
9 20-May 12:00 Russia Dabizha/Abalakina China Wang X. X./Ding Jingjing 2-0 (21-18, 21-15)
8 20-May 11:00 Australia Mowen/Mowen Spain Lobato/Soria 0-2 (13-21, 13-21)
7 20-May 11:00 Canada Whitaker/MacTavish Spain Ribera/Fernández Navarro 2-0 (21-15, 25-23)
6 20-May 11:00 Thailand Numwong/Hongpak Russia Motrich/Rudykh 0-2 (24-26, 9-21)
5 20-May 11:00 Thailand Radarong/Udomchavee Switzerland Betschart/Eiholzer 0-2 (20-22, 16-21)
4 20-May 10:00 Ukraine Makhno/Makhno, Ir. Finland Hasu/Parkkinen 2-0 (21-17, 21-16)
3 20-May 10:00 USA Hochevar/McGuire France Longuet/Jupiter 2-1 (21-18, 19-21, 15-9)
2 20-May 10:00 Netherlands van Gestel/Van der Vlist Poland Baran/Gruszczynska 2-0 (21-12, 21-13)
1 20-May 10:00 Austria Schwaiger S./Hansel Croatia Vernier/Tea 2-0 (21-14, 21-7)